Çiçek Bakımı

Terrariumda Yetişen Bitkiler Neler?

Farklı duruşu ve çok sayıda kişide yarattığı heyecanla vazgeçilmezler arasındaki yerini alan terrarium çalışmalarında farklı bitkiler kullanılabiliyor. Hobi olarak bu çalışmalarla zaman geçirenler terrarium bitkileri hakkında zaten bilgi sahibi olsa da bu büyülü dünyaya yeni adım atanlar maalesef her bitkinin terrarium çalışması ile buluşturulamayacağını deneme yanılma yöntemiyle öğreniyor. Bu da hayal kırıklığı yaratabiliyor.

perili elma teraryum

perili elma teraryum

Terrarium Her Bitki İçin Uygun Değil

Öncelikle bilinmesi gereken husus terrarium çalışmasında her bitkinin kullanılamayacağıdır. Sadece nemli alanlarda yetişen bitkileri cam fanuslarda yetiştirebilirsiniz. Ağaçların gölgesinde kalan yabani bitkiler, minik boylarda olan otlar ya da yosunlar terrarium çeşitleri içerisinde kullanılabilir. Bir başka deyişle sulak, sisli, puslu ve nemli alanlarda hayat bulan bitkilerin yapacağınız çalışmalarda yetişebileceğinden emin olabilirsiniz.

İnternet üzerinden terrarium gönder diyerek hazır yetiştirilmiş bitkilerin olduğu terrarium çalışmalarına göz atabilirsiniz. Yeni başlayanlar için mutlaka evlerinde birkaç adet hazır çalışmanın bulunması gerekiyor. Bitkilerin bakımı ve sulanma şekli ile sulanma periyotları hakkında fikir sahibi olabilmeniz, kendi çalışmalarınızı yapmadan önce ihtiyacınız olan deneyimler olabilir.

Hangi Bitkiler Terrariumda Kullanılır?

Peki, terrarium çalışmasına yeni başlayanlar hangi bitkileri kullanabilir? En kolay yetiştirilen bitkileri sizler için araştırdık. Bu bitkileri terrarium siparişi gibi internet üzerinden sipariş vererek de temin edebilirsiniz. Eğer siz de bir terrarium çalışması yapmak isterseniz tavsiyemiz fitonya, arapsaçı, tırmanıcı bitki çeşitleri, küçük eğrelti otları, etobur bitkilerden bazı türler, minyatür menekşeler yönünde seçim yapmanız olacak. Bu bitkiler daha kolay yetişebiliyor ve bazı bakım hatalarına karşı daha yüksek mukavemet gücüne sahip.

Leave a Reply