Çiçeklerin Anlamı

Terrarium Nedir?

Terrarium, yaşayan bitkiler ya da bazen iguanalar, kertenkeleler veya kaplumbağalar gibi küçük hayvanlarla birlikte cam/plastik kaplarda hazırlanan minyatür bir manzaradır. Terrarium sözcüğünün telaffuzu 1800’lü yılların sonlarına dayanır. Akvaryumdaki ‘aqua’ önekini (arazi anlamına gelen)  ‘terra’ ile değiştirmekten kaynaklanır.

river terrarium

river terrarium

Geçmişten Günümüze Terrarium Hikâyesi

Teraryumun öyküsü ilginçtir, çünkü tesadüfîdir, ancak bitkileri dünyaya yaymakta ticari başarısının büyük etkisine sahipti. Terrarium, genel pratisyen ve meraklı botanikçi Dr Nathaniel Bagshaw Ward ( 1791-1868) ile başladı. Çalışmaları esnasında kapalı kap içerisinde ek bir bakıma ihtiyaç duymadan büyüyebilen bitkilerin keşfi olan orijinal terrariumdu. Daha sonra Wardian Case, ismini alan buluş, bitki biyolojisinde devrim yarattı ve botanik tarihine büyük katkılardan biri olarak etiketlendi. Wardian Case, tüm dünyada tıbbi, ekonomik ve süs bitkilerinin taşınmasına, toplulukların daha fazla çeşit flora kurmasına ve ortaklaşmasına yardımcı oldu.

1900’lü yılların başlarında zengin İngiliz sınıfı, Viktorya dönemi salonları için şık bir bitki olarak terrarium’a yoğun ilgi gösterdi. Bitkilerin tropik, egzotik türlerine gösterilen ilgi, bahçe modası hakkında yeni trendler oluşturmaya devam etti. Bazıları pahalı metaller veya içeriye girilecek kadar büyük olan versiyonlara sahipti. Bazıları bitki ve bir akvaryumun birleşimiydi. Kurbağa veya örümcek gibi egzotik hayvan türlerini de tutmak için terrarium kullanmak nadir değildi.

Bugün, yaratıcılık ve farklı kaynakların bulunması, terrariumların yeni yaratımlarına ve versiyonlarına izin verir. Geniş renk yelpazesinde, boyutlarda ve bitki türlerinde eşsiz dekorasyon objeleri olarak, yaşamın güzelliklerinin hep gözünüzün önünde olmasını sağlar.

Leave a Reply