Çiçek Hikayeleri

Terrarium Nasıl Ortaya Çıktı?

Görür görmez sizi eşsiz bir hayal dünyasına davet eden, etkileyici görünümleriyle dikkat çeken terrarium nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Harika bir aksesuar olarak yaşam alanlarını da süslemeye başlayan bu tasarımların geçmişi 1800’lü yıllara dayanıyor. İlk terrarium çalışması ise İngiltere’nin Londra kentinde, Dr. NathainelWard tarafından yapıldı.

anneler günü teraryum

anneler günü teraryum

Terrarium Aslında Tesadüfen Ortaya Çıktı

Günümüzde tüm dünyada terrarium olarak bilinen bu tasarımlar aslında tesadüfen ortaya çıktı da diyebiliriz. Botanik alanında çeşitli çalışmalar yapan Dr. NathainelWard bitkileri yaşatmak için yaptığı çalışmalar esnasında tesadüfen cam bir kavanozdaki az miktarda toprakta bitkilerin filizlendiğini fark etti. Ardından bunu çeşitli cam fanus ve kavanozlarda, farklı bitkiler üzerinde denemeye başlayınca terrarium çeşitleri de ortaya çıkmış oldu.

Dr. NathainelWard ekosistem üzerine yaptığı çalışmalarda bitkilerle denemeler yapmaya devam ettikçe farklı terrarium görünümleri de doğdu. Zamanla bir tasarıma dönüşmesi ve çeşitli aksesuarlar kullanılarak hoş bir görünüm yaratılması ise uzun sürmedi. Günümüzde terrarium gönder dediğinizde karşınıza yüzlerce farklı tasarım çıkıyor. Her biri farklı bir dünyayı ya da farklı bir hayal gücünü yansıtıyor.

Terrarium Yapımını Öğrenebilirsiniz

Artık bir hobi olarak de değerlendirilen bu çalışmaları kendiniz de yapabilirsiniz. Terrarium yapımını öğrenebileceğiniz çeşitli atölyeler mevcut. Ancak hobi olarak ilginizi çekmiyorsa terrarium sipariş vererek de temin edebileceğiniz tasarımlar arasında yer alıyor. Sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de bu şık tasarımların siparişini verebilirsiniz. Online olarak birkaç dakika içerisinde mevcut tasarımları inceleyerek beğendiğiniz terrarium dizaynının istediğiniz adrese gönderimini yapabilirsiniz.

Leave a Reply