Çiçeklerin Anlamı

Terrarium Dünyasına Kısa Bir Yolculuk

Kuşkusuz bir arkadaşınızın evinde, bir yakınınızın çalışma masasında ya da en azından internette rastlamışsınızdır. Görür görmez dikkatinizi çeken ve hemen incelemek istediğiniz bu şık tasarımların adı terrarium! Telaffuzu biraz zor gibi gelse de aslında terrarium Latince bir kelime. “Terra” bu dilde toprak anlamına geliyor. “Arium” ise akvaryum anlamında kullanılıyor. Yani terrarium kelime anlamıyla toprak akvaryum olarak tabir edilebilir.

yeni bebek teraryum

yeni bebek teraryum

Minyatür Ekosistem Taklitleri: Terrarium

Bu tasarımlar ilk olarak ekosistemin minyatür taklitleri olarak doğdu. Küçük aksesuarlar kullanılarak hazırlanıyor ve okyanus altını, tarihi bir köprüyü, doğal bir alanı canlandırabiliyor. İlk olarak bu amaçla tasarlanıyor olsa da söz konusu tasarımlar o kadar beğeni kazandı ki günümüzde terrarium satın al dediğinizde karşınıza envai çeşit farklı tasarım çıkabiliyor.

Örneğin huzur dolu bir ev içini canlandıran terrariumlar da şık duruşlarıyla yaşam alanlarında dekoratif amaç ile kullanılabiliyor. Çok sayıda kişi için özel anların canlandırılması amacıyla hazırlanan ve terrarium gönder yöntemiyle sevdiklerinize gönderebileceğiniz modeller de seçenekler arasında yer alıyor.

Canlı Bitkilerle Hazırlanan Terrarium Modelleri

Tasarımlar arasında bitki ve toprak kullanılmadan dizayn edilen yani bakım gerektirmeyen modeller de mevcut. Fakat asıl terrarium modellerinde minyatür bitkiler ve toprak da kullanılıyor. Bitkiler canlı olduğundan ideal zamanlarda az miktarda sulamanız gerekiyor. Böylece uzun yıllar terrarium siparişi vererek temin ettiğiniz tasarımın canlı görünümünü korumasını sağlayabiliyorsunuz. Terrariumun büyülü dünyasında kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Leave a Reply