Çiçek Hikayeleri

Terrarium Çeşitleri Nelerdir?

Terrarium bir takım bitki türleri ve bazı hayvanlar için oluşturulan bir ekosistemdir ve dikkatle kontrol edilen özel ihtiyaçlara sahiptir. Günümüzde terrariumlar, seçilen bitkilere göre açık ya da kapalı sistem olarak hazırlanabilir.

Kapalı Tip Terrarium:            Tamamen kapağı-ağzı dışarıdan kapatılmıştır ve ideal olarak açılmamalıdır. Mikro sistemi mükemmel dengelemek çok zordur, ancak doğru yapıldığında bunun ötesinde bakım gerektirmezler.

Açık Tip Terrarium: Bu terrariumlar çoğunlukla tamamen kapalı değildir ya da erişilmesi kolay bir kapıya sahiptir. Düzenli bakıma ihtiyaçları vardır. Hayvanların beslenmesi, düzeltme bitkilerin düzenlenmesi periyodik sulama ve temizleme gereklidir.

öğretmene terrarium

öğretmene terrarium

Terrarium Bitkileri Nasıl Seçilmeli?

Bitki seçimi yaparken öncelikli olarak terrariumunuza nasıl bakmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için öncelikle aynı ortamda gelişmesini istediğiniz bitkilerinizi seçmelisiniz. Örneğin, çok su tutan bitkileri (kaktüs dahil) ekleyebilirsiniz, ya da tüm eğrelti bitkileri ve yosunları birlikte düzenleyebilirsiniz, çünkü nemi severler. Fakat bir kaktüs ile bir eğrelti otu iyi bir fikir olmayabilir; fazla ıslanırsa eğrelti kaktüsü çürütebilir.

Terrarium için en iyi bitkiler nispeten küçük, nemli koşullarda gelişir, nemli toprakları tercih eder ve dolaylı güneş ışığı ile iyi sonuç verir. Bu büyüleyici ekosistemler için kullanılan yaygın bitkiler; kaktüs, yosun, eğrelti otları ve su tutan egzotik bitkilerdir. Yüksek nemden yararlanırlar ve genellikle çok fazla toprağa ihtiyaç duymazlar. Daha güneşli alanlar için sulama oranı kapalı sisteme göre daha az olan kaktüs veya sukkulent (tüm kaktüs tipleri) terrariumları seçebilir ya da daha gölge alanlar için nem seven bitkilerden hazırlanan bir kapalı sistem terrariumu edinebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bazı bitkiler havayı ışıktan bile çok sever.

Leave a Reply