Çiçek Hikayeleri

Terrarium Bitkileri Nasıl Seçilmelidir?

Son yıllarda en beğenilen hediye seçimleri arasında terrarium tasarımları yer alıyor. Farklı tasarım özelliklerine sahip olan terrarium uygulamalarında seçim yaparken aynı zamanda içinde yer alan bitkilere de önem vermek gerekiyor. Kolay kolay büyüyerek fanus içini doldurmayan ve budaması kolay olan seçimlere yer vermeniz daha uzun süre tasarımı sağlıklı kullanmanıza destek olur.

yeni bebek teraryum

Terrarium tasarımlarında tercih ettiğiniz bitki seçimleri konusunda kargaşa yaşıyorsanız bu işlem için konun uzmanlarında destek alabilir ya da hazır olarak satışta olan tasarımlardan sipariş verebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel olarak istediğiniz siparişi de hazırlatmanız mümkün.

Terrarium Aranjmanının Bakımı Zor mu?

Terrarium bakımı sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Bazı detaylara dikkat ederek yıllar boyu sahip olacağınız bir terrarium tasarımınız olabilir.

Terrarium bakımında en önemli detay sulamasıdır. Püskürtme özelliğine sahip olan bir sprey yardımı ile oda sıcaklığında bekletilmiş olan su ile sulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sulama sıklığının belirlenmesinde ise toprağın nemliliğine önem vermeniz gerekir. Nemli olan toprağa sahip olan terrarium sulama gerektirmez.

Terrarium canlı bir yaşam olduğu için zaman ile bitkiler boy atar. Bunun giderilmesi ile terrarium bitkilerce ele geçirilmekten kurtulur. İşlem için budama yapmanız gerekir. Bu ise altı ayda bir yapılabilir.

Terrarium tasarımları direk güneş altında olmaktan hoşlanmaz. Bu neden ile dolaylı olarak ışık alacağı bir yerde konumlandırılması gerekir.

Leave a Reply