Çiçek Bakımı

Terrarium Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bahçe işleri söz konusu olduğunda, değişen sert hava koşulları, gelişen bitkilerle dolu bir bitki dünyasına yönelik umutlarınızı yok edebilir. Doğanın sertliğini yumuşatmak için iyi bir yol terrariumdur. Bu küçük, kapalı ekosistemlerin bakımı kolay olmakla birlikte aynı zamanda evinizde dekor için mükemmel olup, yemyeşil ve gelişen minyatür bitkilerle dolu nefes kesen görüntüler yaratırlar.

 

Terrarium Bitkilerinize Nasıl Bakmalısınız?

Terrariumlar çok bakım gerektirmese de, cam bahçenizin başarılı ve canlı kalmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir.

yelkenli terrarium

yelkenli terrarium

  • Işık ve su, terrariumunuzun başarısında iki temel unsurdur. Bu küçük bahçeler genellikle ofislerde görülür veya hediye olarak verilir, çünkü dolaylı güneş ışığında ve az miktarda sulama ile hayatta kalabilirler (kapalı bir terrarium ise). Mekânınızda bulunan terrariumu dolaylı aydınlatma ile parlak olmayan bir alana yerleştirin. Bitkilerinizin kahverengileşmeye başladığını görürseniz, çok fazla ışık alıyor olabilir ve taşınmaları gerekir.
  • Terrariumların uygun aydınlatmanın yanı sıra uygun miktarda neme ihtiyacı vardır. Esas olarak kendi kendine yeten bir ekosistem olduklarından, kendi sularını dönüştürürler ve çok sık su eklemek zorunda kalmazsınız. Bazı bitki türleri ve kapalı terrariumlar aylarca sulamadan durabilirler. Bununla birlikte, sulamaya karşı yardımcı olması için bir kaşık, damlalık veya su püskürtücüsü kullanın. Terrariumunuzun kenarlarında veya alt kısmında fazla su görürseniz, kabını açın ve kuruması için biraz zaman tanıyın.
  • Ayrıca terrariumunuzda bitkilerinizi istediğiniz boyutta tutmaya özen göstermeniz gerekir. Birikebilecek olan ölü bitkiler, algler veya mantarları temizleyip çıkarmak, diğer bitkilerin sağlıklı kalması için önemlidir.

Bunlar terrariumlarınızı muhteşem görmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları. Bununla birlikte, her terrarium farklıdır; kapalı veya açık olabilir ve de kullanılan bitkiler değişebilir, bu nedenle bakımın da değişiklikler olabilir.

 

Leave a Reply