Çiçek Bakımı

Teraryum Bitkisinin Faydaları

Teraryumlar bitki türleri ve birtakım hayvan türleri için oluşturulmuş bir ekosistemdir. Modern olarak adlandırılan teraryumların tarihi 1830’lu yıllara kadar dayanabilmektedir. Teraryumların ilk örnekleri olan sistemlere “Wardian Case” adı verilmektedir.

Günümüzde dizayn edilen teraryumlar ise egzotik, tropikal ve nem isteyen bitkilere fayda sağlamaktadır. Teraryum bitkisinin faydaları arasında aynı zamanda bazı sürüngen tür hayvanlar için uygun yaşam olanı oluşturabilmesidir. Dekoratif açıdan da büyük bir fayda sağlayan teraryum bitkileri ile mekanlarınızda şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Açık ve kapalı sistem olarak dizayn edilen teraryumların açık olanları, normal bir fanusun üst kısmının kapaksız ve açık bırakılarak oluşturulmasından meydana gelir. Kapalı olan teraryumlar ise biraz daha büyük boyutlu olan ve üst kısmında kapak ya da streç film kaplı olan teraryumlardır.

teraryum-faydalari

Teraryumlar Işığı Sever mi?

Teraryumlar ışığa karşı son derece hassastır. Cam içerisinde yaşayan bitkileri ışıktan korumak gerekir. Cam üzerinden doğrudan bitkilere ışık vurduğu zaman bitkileriniz yanmaya başlayabilir. Doğrudan güneş ışığı alan pencere kenarları teraryumlar için uygun değildir. Hafif gölgeli alanlar teraryumları yetiştirmek için daha uygun olan alanlardır.

Belirli aralıklar ile teraryumunuzun yönünü ışığa doğru değiştirdiğiniz zaman teraryum içerisindeki bitkilerin eşit ve orantılı bir şekilde gelişmesini de sağlayabilirsiniz. Yön değiştirme işlemini yapmadığınız zaman bitkiler ışığın yönünde tek yönlü olarak aynı yönde büyümeye devam eder.

Leave a Reply