Çiçek Bakımı

Terarium Bakımı Nasıl Yapılır

Egzotik bitkiler ve sürüngen hayvanların bir araya gelmesini sağlayan terarium küçük bir ekosistemdir. Eğreltiotları, sukulent, kaktüs gibi bitkilerden oluşur. Aranjmanında farklı obje ya da biblolar kullanılır. Kapalı ve açık cam fanus içinde yetiştirilir. Özel günlerde dikkat çekici çiçek göndermek isteyenlerin tercihidir.

Terarium Bakımının İncelikleri

Terarium bakımı dikkat ister ve iyi bir gözlemci olmanızı gerektirir. Çok fazla güneş ışığından, aşırı sulamadan kaçınmalısınız. Sık sık yerini değiştirmeyin. Yer değiştirdiğiniz zaman yeni yerine hemen uyum sağlamaz. Çürüyen bitkilerin ise hemen temizlenmesi gerekir. Çürüyen bitkileri barındırırsanız diğer bitkiler de etkilenir.

Bdunya-yelkenli-fener-resim

Terarium Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Terarium bitkisinin gösterişli olması için düzenli budamalısınız. Çok fazla büyümesini önlemek için makas yardımıyla budayabilirsiniz. Budadığınız bitkileri ise başka bir cam fanus içinde köklendirebilirsiniz. Besin ya da gübre kesinlikle vermeyin. İki yıl sonra bitkinizin büyümesi durduysa bitki köklerini rahatsız etmeden yeni toprak ekleyebilirsiniz.

Bitkileri budarken kurumuş yapraklarını temizlemeli ve havalandırmalısınız. Camı çok kirlendiyse nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Kesinlikle deterjan kullanmayın. Bitkinizi düzenli gözlemlediğiniz zaman sağlıksız koşulları daha iyi anlarsınız. İçinde küçük canlı besliyorsanız, belli aralıklarla temizliğini yapmalı ve sürüngen için özel besinleri vermelisiniz. Cam fanus içine koyacağınız biblo ya da farklı aranjmanları hafta bir temizleyin. Düzenli bakımı yapıldığı zaman uzun yıllar eviniz ya da işyerinize güzel bir renk katar.

Leave a Reply