Çiçek Hikayeleri

Sukulentler için Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?

Sukulentler diğer birçok saksı bitkisinden farklıdır. Her ne kadar bakım özelliği açısından aynı familyaya mensup olduğu kaktüs ile benzerlik taşısa da sukulentler farklı güzellik ve görsel olarak zengin içerikleri ile dikkat odağı olan bitkilerdir.

Sukulentleri sevdiklerinize hediye edebilir ve hatta özel günlerinizde nikâh şekeri ya da bebek mevlit şekerleri yerine Sukulent hediyelerine yer açabilirsiniz. Davetlilerinizi de mutlu edecek olan sukulentler ile birlikte bakım detayını da küçük bir not ile paylaşmanız bitkinin sağlığı açısından da önemli bir unsurdur.

rubik terrarium

Sukulentler de en yaygın olarak sorulan sorulardan birisi saksı değişimidir. Birçok kişi saksı değişimini bilinçsiz olarak gerçekleştirerek maalesef bitki için sıkıntılı bir dönemin başlamasına neden olabiliyorlar. Bu sebep ile saksı değişimine dikkat etmek gerekir.

Saksı değişiminde öncelikle gerçekten bitkinin bu değişime ihtiyaç duyup duymadığını da belirlemek geliyor. Unutulmamalıdır ki kaktüsler ve sukulentler küçük ebatlı olan alanlarda gelişimlerini daha iyi sürdürüyorlar. Bunun yanı sıra toprak seçimi ve yeni saksı tercihi de dikkat edilmesi gereken detaylar arasında geliyor.

Saksı Değişiminde Toprak Seçimi

Sukulentlerin saksı değişiminde toprağın seçimi son derece önemlidir. Nemi tutmayan geçirgen toprağın tercih edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda saksı değişiminde saksının ebatlarının ise bir önceki saksının sadece bir numara büyük olmasına özen göstermeniz önerilir. Saksının drenaj deliğinin varlığı da önemlidir.

Leave a Reply